Jerzy Piłat


Jerzy Janusz Piłat był wybitną postacią w historii polskiego lotnictwa wojskowego.

Urodził się 14 lipca 1962 roku w malowniczym mieście Świdnik, a swoją życiową drogę zakończył 23 stycznia 2008 roku w Mirosławcu.

Pełnił zaszczytną funkcję pułkownika oraz pilota, odgrywając istotną rolę w strukturach Wojska Polskiego.

Życiorys

Po ukończeniu Liceum Lotniczego w Dęblinie, Jerzy Piłat kontynuował swoją edukację w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej, gdzie zdobył potrzebne umiejętności do służby w siłach powietrznych. Jego kariera rozpoczęła się od przydziału do 66 Lotniczego pułku szkolnego w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie objął ważne stanowisko. W 1998 roku Piłat został mianowany dowódcą eskadry, a od 2001 do 2004 roku kierował eskadrą lotniczą w 2 Ośrodku Szkolenia Lotniczego.

Na jego dalszą karierę miało wpływ skierowanie na studia stacjonarne podyplomowe w Ogólnowojskowym Kolegium w Paryżu w 2004 roku. Po zakończeniu nauki wrócił do kraju, gdzie przejął dowództwo 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu.

Niestety, tragiczny wypadek lotniczy miał miejsce 23 stycznia 2008 roku, kiedy to Jerzy Piłat zginął w katastrofie samolotu CASA C-295M pod Mirosławcem. Jego pamięć jest czczona, a miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie (kwatera FII-4-13).

29 stycznia 2008 roku, na wniosek ministra obrony narodowej Bogdana Klicha, Prezydent RP Lech Kaczyński awansował go pośmiertnie na stopień generała brygady. Jego podwładni zawsze wspominali go jako dowódcę o wysokiej kulturze osobistej; jak zaznaczył mjr Bogdan Ziółkowski z Bazy w Mirosławcu, jego styl dowodzenia był **dystyngowany**.

Pozostawił po sobie ukochaną żonę Iwonę oraz dwie dorosłe córki, które zawsze będą pamiętać o jego niezwykłym życiu i dokonaniach.

Odznaczenia i wyróżnienia

Jerzy Piłat był osobą, która zasłużyła się swoimi osiągnięciami i działalnością w wielu obszarach. Wśród jego licznych odznaczeń wymienia się przede wszystkim:

  • Lotniczy Krzyż Zasługi, który został przyznany pośmiertnie w 2008 roku,
  • tytuł honorowego obywatela Świdnika, nadany w 2019 roku.

Przypisy

  1. Honorowi Obywatele Miasta Świdnika. e-swidnik.pl. [dostęp 20.01.2024 r.]
  2. Katedra Polowa: pożegnanie gen. bryg. pil. Jerzego Piłata
  3. M.P. z 2008 r. nr 56, poz. 506 – pkt 13.
  4. M.P. z 2008 r. nr 13, poz. 127
  5. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
  6. a b c Sylwetka płk. pilota Jerzego Piłata
  7. a b c d e f Płk pilot Jerzy Piłat

Pozostali ludzie w kategorii "Inne":

Alicja Puszka | Sławomir Myk | Paweł Nowik

Oceń: Jerzy Piłat

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:6